Kas on mõistlik võtta kahte kutsikat korraga?


Foto: Mare Adermann

Saksa lambakoerte kasvataja Ed Frawley (USA)   vastab:   Ei!! See on HALB IDEE!!

On tõsiasi, et ma ei müü kahte oma kutsikat inimestele, kes tahavad neid koeri koos, ühes majapidamises   üles kasvatada. See on teekond õnnetusse. Siin on mõningad põhjused:

1. On piisavalt raske kasvatada ühte kutsikat, sotsialiseerida teda nii nagu vaja, rääkimata kahest. Asi lõpeb sellega, et kutsikad saavad vaid poole ajast, mida on vaja nende korralikuks üleskasvatamiseks.

2. Koerad on karjaloomad. See on tunduvalt suurem jõud, kui keskmine lemmikloomapidaja aru saab. Inimesed arvavad ekslikult, et kuna nende väike kutsikas pärineb loomast, keda on sotsialiseeritud tuhandeid aastaid, siis ei saa pisut vähene sotsialiseerimine erilist negatiivset efekti omada.

3. Kui kutsikaid kasvatatakse koos, siis nad „koerastuvad” liialt. See tähendab, et nad vaatavad eelkõige teise koera, mitte aga omaniku suunas. Nad ei arenda MITTE KUNAGI sellist sidet inimesega, nagu teevad koerad, kellele inimene, peremees,  on A ja O.

4. Kahte või enamat koos kasvanud koera on tunduvalt raskem treenida. Neil pole tugevat sidet omanikuga, nad ei pea omaniku heakskiitu   ära teenima. Fakt on ka see, et nad muutuvad kangekaelseteks.

Kõikidel koertel on väga tugev karjainstinkt.

Mida rohkem on koeri karjas, seda domineerivamaks see instinkt saab. Kasvatada kahte koera koos tähendab tugevdatud karjainstinkti. Kasvatada   koos kolme   koera, tähendab see VEEL tugevamat karjainstinkti.

Karjainstinkt tähendab KARJASISESET REASTAMIST. Positsiooni paikapanemine tähendab tihti  koertekaklust. Ära hakka arvamagi, et sinu pisike armas kutsikas ei hakka kalkema oma pesakonnakaaslasega. See tähendab kaklusi (positsioonivõitlusi) seni, kuni pesakonnakaaslased jõuavad täiskasvanuikka (18-30 kuud). Paarikuiseid kerges kaalus kutsikaid lahutada on suhteliselt lihtne, küll aga pole see lihtne noorte koerte puhul, kes on saavutanud oma täiskaalu.

Kõrgendatud karjainstinkt tähendab, et üks (või rohkem) isendeid pürgib alfaks – karjajuhiks.   See tähendab domineerimisprobleeme teiste koertega, pereliikmete ja külalistega. Selle tulemusena muutuvad koerad territoriaalsemaks   ja agressiivsemaks.

Inimesed võivad omada kahte või enamat koera, kui nad teevad seda õieti, kui nad on KARJAJUHIKS, keda koerad respekteerivad nende käitumise kontrollijana.

Kui sul on plaanis kasvatada kahte koera (pole vahet, kas tegu on kahe kutsika või kutsika ja vanema koeraga),   on tähtis, et sa kontrolliksid situatsiooni. Ei tohi lubada koertel omavahel kakeldes arveid klaarida. Paljud uustulnukast kutsikaomanikud teevad seda sageli. See töötab inimese karjaliidriks olemise põhimõttele   vastu.

Koerad kui karjaliikmed ootavad, et inimene kui karjajuht kontrollib karjas toimuvat. Karjaliikmed austavad karjajuhti, kes kaitseb neid türanniseerimise eest.

Mõtle pikalt ja põhjalikult, enne kui ostad kaks kutsikat ning kavatsed neid koos kasvatada.

Leerburgi kenneli kodulehelt refereeris Helen Vaher 

Karjakäitumine erineb tõuti. Mõningaid tõuge   (jahikoerad näiteks) on juba aastasadu aretatud rohkearvuliselt koos elama. SLK on ajalooliselt  pigem individualist.