Loeng: Merlin Kanter “Kuulekuse koolitamine saagiinstinktil”
1.04.2024

Merlin räägib seekord  koertele kuulekuse koolitamisest saagiinstinktil ehk mänguga premeerimisest. Miks ja kuidas ja millal?

Toimumiskoht: Tagadi Koerte Treeningkeskuse peamaja, interneti kaudu loengul osalejatele saadetakse link!

Toimumisaeg: 18:00-21:00

Korraldaja: Eesti Saksa Lambakoerte Ühing, info: Marii Pikkoja (telefon: 5539479)

Registreerumine: kuni 31.03.24 (nupust “Registreeru”)

Osalemistasu: ESLÜ liikmetele 30 EUR, mitteliikmetele 40 EUR

Pangarekvisiidid: Eesti Saksa Lambakoerte Ühing, SEB, arve nr. EE241010022004993000
Maksekorralduse selgitusse palume kindlasti märkida osaleja nimi ning lühend “Merlini loeng”.

Merlin Kanter

Merlini koeraharrastus(/-armastus) sai alguse aastal 1995, 14-aastaselt, kui perre võeti emane saksa lambakoer Põhjakroon Crisse, koduselt Hera. Esimese koeraga teismeline nõukogudeaegsete „piitsa ja prääniku“ koolitusvõtetega kaugele ei jõudnud ja tulemusi ei teinud, kuid armastus teenistuskoerte ja koeraspordi vastu oli tärganud. Järgnes paus koeraga tegelemises, sest tuli Tartu Ülikoolis psühholoogia eriala omandada.
Esimesel võimalusel (aastal 2004) sai võetud oma esimene isiklik (inspireerituna saatest „Sõber koer“ – näituseliini isane) saksa lambakoer Estrellest Tõru, kellega sai juba näitustel ja eksamitel, võistlustel osaletud. Saavutati tulemused KK-3, BH, IPO-3, FH2 ning tiitlid „Eesti Saksa Lambakoerte Meister Kuulekuskoolituses 2007“, „Eesti Saksa Lambakoerte Ühingu Aasta Parim Kuulekuse Koer 2007“ ja „Parim isane varrukakoer“ mitmel saksa lambakoerte erinäitusel aastatel 2008 ja 2011.
Lisaks oma koera treenimisele tärkas veel sügavam huvi koerte ja koerapsordi vastu. 2008. aastal asus Merlin mõneks aastaks Eesti Saksa Lambakoerte Ühingu koolitustoimkonda vedama – eksameid, võistlusi ja koolitusi korraldama. 2009. aastal hakkas Merlin ESLÜ ajakirja „Saksa Lambakoer“ peatoimetajaks, et avardada oma silmaringi ja jagada oma teadmisi ka ajakirja lugejatega. Kuus aastat kestnud ajakirja peatoimetajaks olemine ja ajakirjale artiklite koostamine andis alust väga paljude erinevate koeri puudutavate teemadega tutvumisele.
Kahjuks või õnneks sattusid Merlini koerad olema näitustel ebaedukad. Tundus, et lihtsam on oma koeri rohkem ja paremini koolitada ja võistlusi võita, kui nende välimust muuta ja näitustel edu saavutada. See on tõenäoliselt esmane põhjus, miks Merlin on täna koerte jälje- ja kuulekusekoolitaja mitte näitusehändler. Kuna ebaedu näitustel tingis seda intensiivsema huvi koolitamise vastu, valis Merlin oma teise koera juba tööliinist – isase saksa lambakoera EST IPO CH Estrellest Imelise Tsükloni,
kellega saavutati 60. koht FCI IPO Maailmamesitrivõistlustel 2014 ja 74. koht WUSV IPO Maailmameistrivõistlustel 2015 ning tiitel „Eesti Saksa Lambakoerte Ühingu Aasta Parim IPO Koer 2015“.
Oma koerte treenimise kõrvale tekkis pisitasa huvilisi, kes küsisid koerakoolitamise teemal Merlinilt abi ja nõu. 2010. aastal asuski Merlin juba teistele koeraomanikele treeninguid läbi viima. Sujuvalt tuli õpilasi juurde ja alates 2013. aastast tegelebki Merlin täiskohaga koerakoolitajana (vastava Eesti Kennelliidu atestatsiooni sai ta aastal 2014), juhendades inimesi peamiselt jälje ja kuulekuse koolitamises. Ennast koerajuhi ja koerakoolitajana pidevalt täiendades (umbes 80 läbitud koolitust,
umbes 30 loetud raamatut) ja erinevaid koeri koolitades (üle mitmesaja minidest gigantideni), kas omanikke juhendades või ise koerajuhina tegutsedes (sooritatud tulemusi 13 eri koeraga), sai erinevaid koolitusalasid proovida (alates teenistuskoerte töökatsetest kuni rallikuulekuse, jahikoerte tõukatsete, agility, teraapia- ja otsingukoerte katseteni) ning erinevaid koeratõuge ja -tüüpe näha ning katsetada. Sellest hoolimata säilis teenistuskoerte töökatsete eelistus ning järgmise isikliku koera valik langes taas saksa lambakoera kasuks. Kuna Tõru ja Tsüklon olid kehva toidumotivatsiooniga, tugeva saagiinstinktiga koerad, keda oli lust treenida kuulekuses, kuid kelle jäljehuvi oli keeruline üles ehitada, siis sai järgmine valik tehtud heade jälje ajamise eelduste alusel ja võetud tööliini emane saksa lambakoer Estrellest Särts Sahara, kellega saavutati 69. koht FCI IGP Maailmameistrivõistlustel 2022
ning tiitlid “Eesti Kennelliidu Aasta Sportkoer IGP 2022” ja “Eesti Saksa Lambakoerte Ühingu Aasta Parim IGP Koer 2022”. Tänaseks on Sara IGP harrastamisest jäänud auga väljateenitud pensionile ja Merlin harrastab temaga nüüd tema lemmikala erijälge (IFH2, IGP-FH). Lisaks sellele treenib Merlin praegu jälge, kuulekust ja kaitset juba oma järgmisele noorele tööliini emasele saksa lambakoerale Flutwelle Nutcrackerile.

Peasponsor

Toetajad

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
LinkedIn
Share
Instagram