Kennelköha

Mis põhjustab kennelköha?

Kennelköha e. koerte nakkusliku  trahheobronhiiti  põhjustavad mitmed viirused (nt. adenoviirus tüüp- 1 ja 2, parainfluentsaviirus, herpesviirus jne. ), bakterid (bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad.

Kuidas koerad nakatuvad?

Koerad võivad nakatuda nii otsese kontakti kui ka esemete kaudu. Tavaliselt toimub see koerarohketes kohtades: näitused, koerakasvandused ja -hotellid, treeningplatsid, pargid jne. Kennelköha on väga nakkav! Peiteaeg on umbes 3-10 päeva.

Millised on kliinilised tunnused?

Peamine sümptom on kuiv, krooksuv köha, nagu oleks koeral midagi kurgus. Raskematel juhtudel võib veel tekkida nõrevool silmadest ja ninast, turtsumine, raske hingamine, isupuudus, loidus ning palavik. Tavaliselt on köha kerge, kuid võib kesta mitu nädalat. Köha kutsub esile füüsiline pingutus, õhuvahetus, rihmast tõmbamine, kurgu katsumine jne. Kutsikad põevad tavaliselt raskemalt.

Kas ja kuidas ravida?

Enamasti koerad tervenevad 1-2 nädala jooksul ning ei vaja ravi.
Siiski on ka palju loomi,  kes põevad raskemini ja neil võib tekkida lisaks kopsupõletik, mis vajab ravi antibiootikumidega.
Spetsiifiline ravi kennelköha puhul puudub. Antibiootikumide manustamisega saab ära hoida vaid kaasneva bakteriaalse nakkuse. Mõnikord kasutatakse ka röga lahtistavaid vahendeid.

Kuidas saaks ennetada koera nakatumist kennelköhasse ja kui efektiivsed on vaktsiinid?

Mitmed vaktsiinid sisaldavad parainfluentsa vastaseid antikehi. Immuunsus kestab koeral umbes aasta. Bordetella bronchiseptica vastase ninna manustatava vaktsiiniga kestab immuunsus ca 3 kuud.
Peab ütlema, et vaktsiini kaitse ei ole alati 100%.
Kennelköha mingi vormi läbipõdenud koertel tekib lühiajaline immuunsus umbes 3-4 kuuks.

Kui kaua püsib viirus keskkonnas?

Parainfluentsa viirus on keskkonnas suhteliselt ebastabiilne, lihtsamad desinfitseerimisvahendid hävitavad selle. Koerte adenoviirus-2 on stabiilsem ja võib keskkonnas püsida mitu kuud, sõltuvalt niiskusest ja temperatuurist.

Allikas: kennelköha ehk koerte nakkuslik trahheobronhiit
Avaldatud dr. Tiina Toometi nõusolekul.

Toetajad

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
LinkedIn
Share
Instagram