Kellele sobib saksa lambakoer?

Kuigi saksa lambakoer on populaarsemaid koeratõuge maailmas, tuleb tema omamisse suhtuda vastutustundlikult ning arvestada, et tegemist on koeraga, kelle energia ning töötahe otsib rakendust, kes vajab aktiivset, õiglast, nõudlikku peremeest ja kindlasti ka koolitamist.

Tänapäeval on saksa lambakoera aretus lahknenud 2-ks erinevaks suunaks: aretatakse eraldi näituseliini ja tööliini saksa lambakoera.

 Tööliini saksa lambakoer Ratsumestarin Drago

Tööliin: aretuses pööratakse tähelepanu eelkõige koera iseloomule. Tööliini koertel on enamasti hästi arenenud instinktid (saagi-ja kaitseinstinkt), nad on keskmisest aktiivsemad. Need koerad on sirgema seljajoonega, nende värvus on tavaliselt tumehall või must, esineb ka musti beezide või pruunide käppadega koeri. Koolitusest ja koeraspordist huvitatud inimestel tasub endale saksa lambakoer võtta tööliinist.

Näituseliini saksa lambakoer Heleros Qwinto

Näituseliin: aretuses pööratakse tähelepanu eelkõige koera välimikule. Näituseliini koerte kasukas on enamasti säravate värvidega: oranzikas-beezikat põhivärvi täiendab süsimust „sadul”. Nende seljajoon on kaunilt kaarduv ja nad suudavad näituseringis head liikumist näidata. Näitustest huvitatud inimestel tasub endale saksa lambakoer võtta just näituseliinist.

Eelnev ei tähenda, et näituseliini koeraga ei võiks koerasporti harrastada või tööliini koeraga näitustel käia.  Mingeid piiranguid selles osas ei ole, kõige olulisem on omaniku soov oma loomaga tegeleda. Aretusnõuded on mõlemale liinile ühised: vajalikud on terviseuuringud, näitusehinne, koolitustulemus ja varrukakatse.
Aretuses on põhimõtteliselt lubatud erinevaid liine ka segada, aga seda tehakse väga harva. Perelemmikuks sobivad mõlemad liinid, kuid võiks arvestada, et tööliini saksa lambakoer on üldreeglina mõnevõrra aktiivsem loom kui näituseliinidest pärit koer. Eestis aretatakse mõlemat liini saksa lambakoeri.

Saksa lambakoer ei ole „igamehetõug”

Ta ei ole selleks ja sellisena aretatud. Nagu retriiver pole aretatud kaitsekoeraks või bernhardiin urukoeraks 🙂 Saksa lambakoer on aretatud eelkõige töötavaks koeraks. Diivanikaunistuseks ta ei sobi, samuti ei tohi piirata tema liikumisvabadust. Arvesta, et selle ülla tõu omamine esitab ka omanikule üsna kõrgeid nõudmisi. Saksa lambakoer vajab väga palju tegelemist; omanikul peaksid soovitavalt olema koerandusealased elementaarsed teadmised või soov neid omandada ja arendada.

Saksa lambakoer ei sünni komissar Rex’ina

Saksa lambakoerale on saatuslikuks saanud tema välimus – kõige „koeram” koer, nagu öeldakse. Võiks öelda, et saksa lambakoerale on karuteene teinud komissar „Rex’i” sari, mis kultiveerib müüti saksa lambakoerast kui sündinud geeniusest. Mida selleks vaja on, et suurt kasvu ja kogu, tugevate tõuomaste instinktidega koera selliseks vormida, nagu helesiniselt ekraanilt näha – sellest ei anna kutsikasoovija endale pahatihti aru.

Kui plaanid võtta saksa lambakoera, mõtle:


Küsimustega võid pöörduda ESLÜ meiliaadressil info@saksalambakoer.ee

Peasponsor

Toetajad

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
LinkedIn
Share
Instagram